Sale!
, , ,

Petrecere si Cina Festiva de ,,Revelionul Intarziatilor,, la Vila Casoca – Siriu – 2 zile – 20.01/ 22.01.2024

505,00 lei

Petrecere si Cina Festiva de ,,Revelionul Intarziatilor,, la Vila Casoca – Siriu – 2 zile – 20.01/ 22.01.2024
Tarif 560 lei/ persoana

Tarif Early Booking – 505 lei/ persoana – plata 50% pana la data de 30.11.2023
SE POATE ACHITA CU CARD DE VACANTA!

Ziua 1: Bucuresti – Muzeul Conacul Bellu – Muzeul Chihlimbarului (Colți) – Cascada Casoca – Vila Cașoca
Intalnire la ora 6:30 in Bucuresti – Statia de metrou Timpuri Noi – 𝐁𝐞𝐧𝐳𝐢𝐧𝐚𝐫𝐢𝐚 𝐌𝐨𝐥-𝐓𝐈𝐌𝐏𝐔𝐑𝐈 𝐍𝐎𝐈
Plecare la ora 7:00. In aceasta zi vizitam:
Muzeul Conacul Bellu din Urlați – se poate mândri cu titulatura de cel mai frumos conac de secol XIX din Țara Românească. Conacul a fost construit la jumătatea secolului XIX pe o fostă moșie a familiei Cantacuzino. A servit ca locuință a baronului Alexandru Bellu, un important om politic al vremii. Provenind dintr-o familie de aromâni înstăriți, boierul Bellu dispune de o avere impresionantă.

• Muzeul Chihlimbarului – Colți) – este unic în țară prin varietatea şi dimensiunile exponatelor de chihlimbar și este găzduit într-o clădire ridicată în 1973 în stilul arhitectonic specific zonei. Muzeul cuprinde 5 săli expoziționale: „Grota de la Nucu-Bozioru”; „Colți preistorici”. La etaj sunt situate trei săli dedicate colecției de chihlimbar și flori de mină unde sunt expuse 266 de obiecte.

• Cascada Pruncea – Caşoca – cea mai frumoasă cascadă din judeţul Buzău, este situată în Masivul Podul Calului. Impresionanta cădere de apă surprinde prin peisajul în care este localizată, liniştea, frumuseţea sa de neegalat şi natura din aceste locuri, care parcă nu a fost niciodată atinsă. Daca vremea ne permite, vom face o drumetie usoara 45 minute (dus/ intors). Cazare la Pensiunea Vila Casoca 3* – Siriu/ similar. Seara – cina festiva, petrecere cu muzica, dans si multa voie buna …

Ziua 2: Vila Cașoca – Fantana lui Mihai Viteazu – Mănăstirea Ciolanu – Tabara de Scluptura Magura – Domeniul Manasia – București
Mic dejun.
Fantana lui Mihai Viteazu – a fost ridicata in anul 1975, in satul Ciuta, comuna Magura, judetul Buzau. A fost ridicata odata cu sarbatorirea a 375 de ani de la trecerea lui Mihai Viteazul pe Valea Buzaului spre Ardeal. Monumentul marcheaza locul unde domnitorul si oastea sa au poposit pentru o noapte, in octombrie 1599. A fost realizat de sculptorul Gheorghe Coman, unul dintre initiatorii Taberei de sculptura in aer liber de la Magura.

• Mănăstirea Ciolanu – Manastire de calugari crestin ortodocsi, este compusa din doua biserici, la o distanta de 100 m intre ele. Biserica veche poarta Hramul Sfantul Gheorghe, in timp ce biserica noua poarta Hramul Sfintii apostoli Petru si Pavel. In biserica noua se regasesc icoane pictate in 1886 de catre Gheorghe Tattarescu.

• Tabăra de Sculptură de la Măgura – un muzeu în aer liber – se întinde pe o suprafaţă de 21 de hectare şi care cuprinde sculpturi din piatră executate în perioada 1970-1986 de către artişti liceeni sau absolvenţi ai Academiei de Arhitectură din Bucuresti la initiaţiva sculptorului Gheorghe Coman.

• Domeniul Manasia – Povestea primei familii nobile Cantacuzino, atestată de către documente istorice, care a dat viață locului, începe în anul 1650 și durează mai mult de 100 ani. După acestă perioadă, în anul 1775, moșia pe atunci denumită Uluiţi-Manasia, este cumpărată și îngrijită de către domnitorul Alexandru Vodă Ipsilanti, o rudă apropiată a familiei Cantacuzino. În anul 1839 domnitorul Munteniei şi Moldovei, încheie primul capitol al poveștii, când o vinde Principelui Efrem Obrenovici.
Sosire in Bucuresti, seara in functie de trafic si conditiile meteo.

TARIFUL INCLUDE:
• Transport autocar climatizat, clasificat pentru cursele interne si internationale.
• 1 noapte cazare cu mic dejun, petrecere si cina festiva la Pensiunea Vila Casoca 3* – Siriu/ similar.
• Ghid de turism însoţitor.

TARIFUL NU INCLUDE:
• Biletele de intrare pentru vizitarea obiectivelor turistice
• Cheltuieli persoanale.

SUPLIMENTE:
• Locuri preferenţiale în autocar (primele 3 banchete): 30 lei/ loc.

Nota:

  • Locurile in autocar se distribuie incepand cu a IV bancheta in ordinea achitarii avansului.
  • Cazarea pentru persoanele care se inscriu singure se va face in camere duble/ triple.
  • Eventuale neintelegeri intre solicitantii de partaj, nu sunt imputabile agentiei.
  • Decizia de a renunta la partaj si a opta pentru camera single, se face in baza achitarii suplimentului de camera single de catre ambele persoanae, in functie de camerele disponibile la hotel.
  • Nominalizarea hotelurilor se va face in ultima saptamana inainte de data plecarii, in functie de marimea grupului.
  • Mentiunea “sau similar” in dreptul denumirii hotelului, face referire doar la categoria de confort si regimul de masa al hotelului.
  • Ghidul poate modifica ordinea de vizitare a obiectivelor turistice fara a afecta structura programului.
  • Obiectivele mentionate in program pot fi inlocuite cu altele, acest lucru nefiind dependent de agentie sau de turisti, ci doar de starea drumurilor, conditii meteo, sau alte motive obiective.
  • In unele orase, autoritatile locale solicita o taxa de genul taxei de statiune care se va achita cash de catre turisti la receptia hotelurilor.
  • Tarifele la obiectivele turistice pot suferi modificari in functie de sezonul turistic, biletele pentru intrari se platesc la fata locului.
  • Pentru REZERVARE se achită un avans de 30% iar diferenţa cu cel puţin 3 săptămâni înaintea plecării.
  • Efectuarea partial sau integrala a oricarei sume prin intermediul bancar/ cash, reprezinta acceptarea pe deplin a termenilor si conditiilor prevazute in contractul de prestarii servicii turistice, afisat pe site-ul agentiei.
  • In cazul nerealizarii numarului minim de participanti mentionatin, agentia isi rezerva dreptul de a anula excursia, oferind posibilitatea inscrierii la un program similar.
  • In cazul in care nu mai puteti participa la excursie, din diferite motive, suma achitata NU SE RETURNEAZA, NU SE ATRIBUIE ALTOR EXCURSII, dar se accepta un inlocuitor (cu 2/ 3 zile calendaristice inainte de plecare).
  • Prezentul program este parte integranta a contractului de prestari servicii turistice incheiat.
  • Excursia se achitata integral inainte de plecare.
  • Grup minim 40 turiști.
  • Acte necesare: Carte de identitate (CI) sau paşaport.

*Prezentul program este parte integranta a contractului de prestari servicii turistice afisat pe site-ul agentiei www.happy-trip.ro

*Recomandam incheierea asigurarii Storno in aceeasi zi cu emiterea contractului de comercializare a pachetelor turistice pentru a va proteja atat inainte de plecare cat si in cazul unei situatii neprevazute!